Dva bráši

Vítám Vás u nás 🙂

Tak  mi to nedá, abych se nevrátila k včerejšímu svátku dvou bratří. Péťa se vrátil z pěší pouti na Velehrad a vykládal své dojmy. Některé se shodovaly s našimi jen podle toho, co jsme viděli v TV při přímém přenosu. Něco jsme sledovali i doma a uvědomila jsem si, že  ani nedokážu pořádně pochopit, co pro nás ti dva udělali. Teda dokážu si představit něco, ale docenit to pořádně  ani neumím. Občas mě mrazilo krásou a důstojností oslav. A pak to přišlo… Když promluvil náš pan prezident, možná jste i vy postřehli pískot, Péťa říkal, že chybělo málo, aby se to zvedlo všechno.  Já jsem doma strnula… naštěstí pískot ustal, byla jsem ráda, styděla bych se…

Ležím teď občas v knížce D. Samuela Celým srdcem a když se ozval ten pískot, vybavil se mi její duch:

…kde je dobro,kde zlo? O co se opřít?  Kde hledat pravé hodnoty? Kdo ukáže cestu?

Když si člověk uvědomí svou odpovědnost za dobro a zlo, jež koná, naučí se ovládat své spontánní postoje, vyplývající z momentální situace, neuvážených zvyků, afektovaných reakcí, zbrklých soudů. Místo, aby podlehl emocím, dokáže jich pak, je-li to možné, s rozmyslem využít k dobrému, nebo, jsou-li k ničemu či škodlivé, potlačit je, nechat stranou, případně se jich zbavit. Vyhne se tak pocitům frustrace, nespokojenosti, hořkosti. Je to blahodárné. Vloží tak mezi emoci a čin trochu rozumu,úvahy odstupu.

Křesťanská víra tedy nevyžaduje ani neslibuje dokonalost. Učí následovat Ježíše po cestě, kde se dobro proplétá se zlem jako dobré zrno s koukolem. Zlo sídlí i v srdcích světců. Pochybení se vplíží, aniž si to uvědomují, neboť  mýlit se je lidské.

Pán je na této cestě průvodcem, jehož milost a přátelství jsou člověku oporou. Nevyžaduje, abychom byli dokonalí, žádá pouze, abychom směřovali k dobrou, čili, abychom odpovídali na jeho lásku.

Slabosti, rozpoznané a přijaté jako slabosti, nejsou této lásce na překážku, naopak. Obracejí náš pohled k němu. Jestliže jsme podlehli zlému, vždycky můžeme říci podobně jako dobrý lotr,který měl v srdci bázeň Boží: “Ježíši, vzpomeň si na mne.”

A tak mi přijde,když se  zdůrazňuje  vliv dvou bratří na náš život: jazyk, písmo, kultura a týmová spolupráce…jestli bychom neměli  hledat společně cesty, které nás spojují a  opustit ty, které nás rozdělují. Každý děláme chyby, každý zápasí, každý se střetává se svou ubohostí. Hledejme to, co nás spojuje, ne to, co nás rozděluje.

cestou z jednoho večera... 🙂

Tak se mějte hezky, přeji nám všem hezké, pokojné dny a těším se příště Kejt

2 odpovědi na “Dva bráši”

  1. I já bych chtěla udělat to co Vendula, nechodím k vám často, protože se vždycky musím zastydět, když u vás cokoliv čtu, jsme tak slabí s tím jak soupeříme v sobě s tím naším lidstvím a zapomínáme že Bůh si stejně jistě se vším poradí. Spolehnout se na Boží pomoc a vůli zapomínáme? Hezký nedělní den, milá paní Kejt a děkuji vám. Anna

  2. Ahoj Kejt, moc krasny příspěvek – zkopírovala jsem si to na facebook – doufam, ze promines. Tez podekovani za text a fotky na strankach farnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *