Malování

Vítám Vás u nás 🙂

Malujeme. Začalo to docela nenápadně. Už nějakou dobu, rozuměj několik měsíců, možná i rok…mluvívám o tom, že bych ráda, aby se vymalovala kuchyň. Jenže problém je v tom, že na kuchyň – náš obytný prostor si netroufám sama. Vždycky jsme malovali vápnem a roztíranou technikou. a navíc, prostor obytného prostoru je holt velký. A manžel se vždycky usmál a řekl: “Kejt, ve Vídni je restaurace, kde nemalovali od války a lidé se tam chodí dívat 🙂 . Tak u nás také není třeba malovat. ”  Takže jsem se usmála také 🙂 . Pak jsem se rozhlédla kolem a řekla si, tak jo.

Pak jsem v létě objevila barvy a malování válečkem. To když jsem se už nemohla z jara dívat na dětský pokoj. A bylo vymalováno.

...

Pak jsem hlavou začala honit, že bych aspoň vymalovala ložnici.

Když jsem se o tom zmínila před dětmi, Máří zaúpěla: “Mami, vymaluj chodbu, děcka jsou už větší, už nemalují po zdech 🙂 a já bych chtěla můj pokoj…”

Usoudila jsem, že má pravdu.

Koupila jsem si barvu na ložnici 🙂 .

Pak jsem si řekla, že aspoň přiberu obývací koutek, protože, co jsme přistěhovali klavír, zůstaly na zdech velké díry po poličce. A když už jsem malovala ten obývací koutek, řekla jsem si, že bych ho mohla vymalovat aspoň tak, jak chci ložnici (chtěla jsem tak kuchyň), že to aspoň vyzkouším.

Když došel manžel domů, v prvé chvíli se lekl, že jsem nahodila celou stěnu omítkou 🙂

...

Pak si sedl, rozhlédl se a říká: ”  Kejt, když to vidím, asi by se mi ta kuchyň tak líbila.”

Přibrala jsem i chodbu po dětech 🙂 .

...

Vznikaly kouzelné průhledy, hry se stíny:

...

se světlem:

...

Kačka chtěla pomoci také, malovala celý prostor u okna a v jedné chvíli se otočím a přibrala i rám okna :

🙂

To jsem tedy zakročila! Ale měla jsem radost z jejího nadšení.

Ještě uklízím 🙂

...

Martin zase prohodil: “Mi se to tak líbí, když je to tu tak prázdné.”

A když tak uklízím, myslím na slova Martina, myslím na naše zemřelé, kteří se ještě dávno před tím, než zemřeli, v době nemoci, zříkají tolika věcí, maličkostí, odevzdávají všechno…nechtějí se mi vracet na místa některé věci,třebas i ty ke kterým mám pouto, přemýšlím nad těmi pouty,které mě k věcem vážou. Proč? Honím hlavou  úryvek ze vzpomínek  o. Jeronýma:

… Zeptal jsem se bratra, zda někoho nepohorším, když si vykouřím poslední dýmku, než se jí na znamení neodvolatelného rozhodnutí zbavím. Pro tuto věc si mě bratr Benedikt- Josef  u následujících jídel dobíral a ptal se mě, jestli už byla velká oběť vykonána. Skutečně jsem využil chvilky slunečného počasí, abych si zašel na most nad říčním kanálem a dýmku zahodil.

Voda přijala obětovaný dar lhostejně, jako by šlo o ten nejbanálnější kousek dřeva. Po klidné hladině přeběhlo pár vlnek, které se u břehu ztišily – nic víc. Přemýšlel jsem o síle tohoto symbolického gesta. Člověk zahodí vlastně maličkost. Potěšení, které mu přinášela, bylo však současně poutem – a protože se dokázal zříci takového potěšení, ocitá se na cestě, která jej postupně dovede až k nadpřirozené radosti. Ve chvíli, kdy jsem se této věci zříkal, měl jsem nejspíš na mysli Psichariho výrok:

” Jakmile člověk jen o krok povystoupí z průměrnosti, je zachráněn. “

...
...
...

Tak, tak od nás. Mějte se hezky, já jdu uklízet, těším se na víkend před námi, přeji ho pěkný i Vám a těším se také příště Kejt

p.s.

Ložnice zůstala nevymalována. 🙂

7 odpovědí na “Malování”

 1. Kejt, u vás to krásně prokouklo! Jsi šikula, že ses do toho pustila, já se osypávám jen při té představě:-D. Ale taky nás to čeká…Kačka krásně pomáhala, to pomalovaný okno mě pobavilo, ale myslím, že u nás by to nedopadlo jinak:-).

 2. Krasne vymalovano vsechno nove ciste a pripravene na vanoce.Ja take u nas maluji ono to s valeckem jde rychle .Kacka je sikula ze se take pripojila ,pokom asi je?

 3. To byla báseň, ne malování domu, spíše jsem to cítila, jako by se mě očišťovalo tělo a duše. Děkuji ti Kejt, a krásnou neděli

 4. Kejt, ja sa musím usmievať – som si spomenula, ako som to raz tiež už nemohla vydržať a pustila sa do malovania do nasej chodby. Manžel v práci, Rebi ešte bábätko spala v kočíku. Akurát sa mi pár metrov pred koncom zobudila a tak som to dokončila v jednej ruke Rebi, v druhej valček…:)))
  Pozdravujem ťa:)

 5. Veru, veru, vzdávať sa vecí… V tomto mám ešte veľa čo popracovať.
  Ale vymaľovali ste si krásne. A musím pochváliť Kačku, s akou vervou sa pustila do práce. 🙂

 6. Kejt, to jsi teda šikulka, když ses pustila do takové práce. U nás maluje jen manžel. Moc se mi líbí koutek s klavírem a ty tři poslední fotografie. A ten silně vytištěný výrok si musím zapsát do hlavy. Měj se krásně. Slávka

 7. aaaaaaaa:D…takové překvápko:)no teda, to jste vzali celou kuchyň?…matko:D, jsem zvědavá a těším se až dojedu domů,co na to řeknu…zatím to vypadá skvěle:)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *