Vůně

Vítám Vás u nás 🙂

S přicházejícími teplými dny venku kolikrát nastavím tvář ke slunci a v hlavě mi vyskočí uplynulé chvíle, dny, roky,  i vzpomínky na lidi, kteří na mně měli vliv :-)…A pak si otevřu knížku (Dobré vlivy- o. Jeronýma), zrovna jako včera a narazím na  jeho vzpomínky:

…Možná vás překvapí, bratříčku, že vám tu vykládám podrobnosti o lidech, které vůbec neznáte a kteří nedosáhli proslulé pozornosti? A přesto tomu tak není, nejsou to zbytečnosti, uvědomím-li si, co všechno mi tito lidé umožnili spatřit a ochutnat, tolik věcí nezvažitelných a nekonečně vzácných, jež nelze vyčíst z knih. A potom- což vzpomínky nejsou drahocenné již tím, že jsou vzpomínkami?  Krom toho uvažujte: nejsou snad pro každého z nás skutečnými velkými muži ti, kteří sehráli svou úlohu v našem životě? Takoví lidé nám jsou opravdu blízcí, protože se nás dotýkají; a dotýkají se nás proto, že jejich velikost spočívá v jednoduchosti. Hrají svou roli na naší scéně, která pochopitelně nemá světové rozměry. Jenže oni ve svém srdci a ve svých tužbách nesou něco vyššího a něco lepšího, něco,co objevujeme jenom v nich. Bez nich by se v nás nezrodila ani podobná myšlenka, natožpak touha…

Líbí se mi to, že se o. Jeroným ve vzpomínkách vracel k lidem,kteří ho ovlivnili a uměl být za to vděčný. Učím se to i já.

…V předvečer našich významných výročí mne vidíte, jak sedím s velkou krabicí plnou vzpomínek na kolenou a prohlížím si, pročítám svědectví nedávných i vzdálených časů. Není to zvyk ani banální, ani nevýznamný. Když si znovu procházím všechny ty dopisy, pohlednice nebo jen malé lístky, jež ukrývají skutečné klenoty přátelství, pokaždé se mne zmocní dojetí. Chovám k těmto osobním pokladům velkou úctu. Nemohu uvěřit, že jsem dostal takové množství darů. A jak jsem vám již dříve napsal: děkuji, děkuji a ještě jednou děkuji…

Dnes jste  pověřen vedením noviců. Ať tedy skrze Vás ti upřímní mladí mužové najdou v mnišském životě naplnění všech svých nadějí, které do něj vložili. Je naprosto nutné, abyste jim předal potřebné základy a pomohl osvojit si návyky, jež jim umožní kráčet po zvolené cestě s náležitým vhledem, přesvědčením a vytrvalostí.

(Dopis br. Mikulášovi)

Včera jsme likvidovali větvičky z ostříhaného stromu. Dnes už vykvetly a voní…

Kéž vůně našich vzpomínek provoní naše dny a my to pošleme dál 🙂

Pěkný den Vám přeji  a těším se příště Kejt

Jedna odpověď na “Vůně”

  1. Mate tam ted krasne jarni pocasi a vune jara je okouzlujici.A jako vzdy jsi pridala krasne cteni.Uzivejte si jaro.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *