Sv. Scholastika

Vítám Vás u nás 🙂

Dnes – ještě chvíli – si v Církvi připomínáme svatou Scholastiku. Zavzpomínala jsem :

DSCF2130

cestou na Montecassino pohled vzhůru

DSCF2132pohled cestou

IMG_5805

IMG_5806

DSCF2142

cestou dovnitř kláštera… ještě jsem nevěděla, co nás čeká

IMG_5825

DSCF2160

IMG_5840DSCF2157DSCF2156

DSCF2163

DSCF2184

hrob sv. Scholastiky

Scholastika se narodila kolem roku 480 v Nóricia (Nursia), v umbrijských horách při hranici jako dvojče slavného bratra Benedikta, patrona Evropy. Matka Abundancia při porodu zemřela a otec Euprob, ze vznešeného rodu, svěřil děti pěstounce. Již v mladém věku se Scholastika zasvětila Bohu a pak po bratrově příkladu opustila své rodiště. Z lásky k Bohu si oba zvolili život v chudobě, čistotě a poslušnosti.

Některé životopisy se zmiňují (bez spolehlivých podkladů) o jejím působení též v různých klášterech, jeden snad byl v Subiaco. Jisté je, že se později usadila u Piambarole v blízkosti velkého kláštera Montecassino.

Tam s bratrovou pomocí založila první ženský benediktinský klášter. Sestrám byla mateřskou učitelkou a jí byl vůdcem a rádcem Benedikt.

Scházeli se spolu jedenkrát za rok, ve dvorci mezi oběma kláštery. Jejich poslední setkání je známé zázrakem bouře, již si Scholastika vyprosila na zadržení bratra, aby s ním mohla déle hovořit o Bohu, protože cítila, že se blíží konec její pozemské pouti.

DSCF2202DSCF2205

IMG_5858

Podrobně se o tom zmiňuje Řehoř Veliký: Benedikt chtěl odejít jak to vyžadovala řeholní pravidla. Když nechtěl zůstat, jeho sestra zaprosila o Boží zásah a nečekaně se přihnala silná bouřka.

Ta zapříčinila, že se s druhým bratrem nemohli vrátit. Na Benediktovy výčitky sestra odpověděla, že jen prosila Boha o pomoc, kterou bratr odmítal. A Bůh ji vyslyšel.  🙂 Tehdy bratr ustoupil a pokračovali v duchovním rozhovoru po celou noc. Až ráno se rozešli.

Nebyla jinak mnohomluvná. Její přísloví znělo:

“Mlč nebo mluv o Bohu; neboť co na tomto světě je hodno slova.”

IMG_5912

O tři dny později měl Benedikt vidění, v němž spatřil duši své sestry v podobě holubice vystupovat do nebe. Zaradoval se, oznámil to spolubratrům a zapěl děkovný chvalozpěv za prokázanou milost.

IMG_5857

Řeholníci potom přenesli Scholastičino tělo a na Benediktovu žádost je uložili do hrobu, připraveném pro něj v montecassinském klášteře. Za krátkou dobu k ní do téže hrobky pochovali i Benedikta. Nad jejich hrobem je hlavní oltář montecassinské basiliky.

DSCF2185u jejich hrobu

více zde:  http://catholica.cz/?id=533

Vzpomínám si, jak jsem byla překvapena přítomností bílých holubic v klášteře. Líbilo se mi to, když jsem kolem nich procházela já, vypadaly takto:

DSCF2152

…když dítka, tak takto:

IMG_5854

Vzpomínala jsem na zmiňovaný zázrak. A líbilo se mi, že si sourozenci 1x za rok na sebe udělali čas 😉 a mluvili o Bohu. A pak, dovedete si představit, jaké by to bylo, kdyby naše láska a věrnost Bohu byly tak veliké, že by Bůh odpověděl na naše prosby okamžitým vyslyšením? Přesto si myslím, že  Jeho blízkost je intenzivní a vím, že mi posílá drobné pozornosti, aby mě ubezpečil o své Přítomnosti.

Mějte se hezky. My jedeme zítra do Olomouce na setkání s knězem Mariánem Kuffou a také se těšíme.

Pěkný víkend Kejt

IMG_5932

2 odpovědi na “Sv. Scholastika”

  1. Ahoj Katu, to je teda krásná připomínka na Montecassino na sv. Scholastiku a sv. Benedikta.Úplně se mě vrátila pouť, její pocity ….. Jsem šťastná, díky Lída

  2. Ach ty holubice, to je nádherné! Myslím, že naším úkolem je právě z těch maličkostí, drobností udělat velké věci.
    Děkuji za vzpomínku, teď v zimě zahřeje.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *