Pondělí ze svátku sv. Cecilie

Dnes má svátek sv. Cecilie, patronka chrámové hudby, hudebníků, výrobců hudebních nástrojů, pěvců, varhanářů a básníků 🙂

Žila v první pol. 3.st v Římě, pocházela ze starého šlechtického rodu, a v té době být křesťanem znamenalo stálé nebezpečí pronásledování a ohrožení na životě.

Byla provdána za pohanského mladíka, ale přiznala se mu, že se zasvětila Bohu, že se má mít na pozoru, protože anděl Páně jí stojí po boku jako ochránce čistoty. Když chtěl Valerián anděla vidět, vysvětlila mu Cecilie, že to bude smět potom, co se nechá pokřtít.  Valerián této výzvě vyhověl, skutečně přijal svátost křtu a když se vrátil domů ke své ženě, viděl Cecilii, jak přijímá růže od anděla, který stojí vedle ní. Tímto zážitkem a velkých přesvědčením, které vycházelo z Cecilie, byl Valerián tak uchvácen, že se stal jedním z nejhorlivějších křesťanů vůbec.

Když jsme si dnes v knize ROK SE SVATÝMI četli, velmi na nás zapůsobila smrt sv. Cecilie. Když ji totiž chtěli usmrtit- kvůli víře, napřed ji vhodili do vřící vody. Protože zůstala nezraněna, nařídil prefekt stětí mladé ženy. Kat tasil třikrát meč, Cecilie třikrát přežila.

Těžce raněna ležela Cecilie ve svém domě ještě  tři dny, odkázala v té době celý svůj majetek svému služebnictvu a chudým a nakonec zemřela, trýzněna bolestmi, ale plná důvěry v Boží vůli, třetí den po pokusu o popravu. 22.listopadu 230.

Patronát Cecilie nad hudebníky a výrobci nástrojů se vztahuje k ní proto, že podle historických zpráv o svatební slavnosti, zatímco zněly hudební nástroje, zpívala Cecilie ve svém srdci Bohu 🙂                            (z knihy Rok se svatými)

Kéž na její přímluvu i my zpíváme z celého srdce chvály Bohu 🙂

Venku začíná přituhovat- prší čím dál víc, ale pracovně se to u nás mění adventně 🙂

Girlanda
Adv. věnec

Jo a šály přibývá 🙂

Radost z vykonané práce 🙂

Na sobotu jsem chystala svatbu, tak jsem si zase užila krásných okamžiků- myslím tou výzdobou. Byla to radost.

Pracovní stůl
Kytičky na pověšení
Svatba 20.11.2010

Tak to je z dnešního dne všechno. Mějte se hezky a těším se příště Kejt

Jedna odpověď na “Pondělí ze svátku sv. Cecilie”

  1. Krása! Zvlášť ta girlanda je povedená, – naprosto podle mého vkusu. To musí všechno vonět…. ach. :o)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *