Neděle s vinným kmenem

Vítám Vás u nás 🙂

Byli jsme dnes na mši na Veselí, kde Martinové spolužačky  poprvé  přistoupily k svátosti Eucharistie. Otec také četl evangelium o vinném kmeni (Jan 15,1-11) vysvětloval dětem naše napojení na něj díky svátosti křtu…a líbila se mi myšlenka,že pokud jsme napojeni na vinný kmen proudí do nás síla, živiny, abychom byli dobrým plodem 🙂 …nu, život ukáže…jaké to naše napojení je 🙂 a teď poněkud odbočím, ale připomnělo mi to rozhovor s o. kardinálem Miloslavem Vlkem v MF Dnes…vystihl to krásně, moc se mi ten rozhovor líbil a přiznám se, že jsem to vůbec nečekala  🙂

Paní redaktorka se ptá:Byl jste někdy ve Vatikánu pokárán, že v Česku věřících nepřibývá?

A odpověď:  Církev nemá především poslání získávat lidi. Hlásá to, co Kristus učil, pro štěstí člověka. Nejde o lapání dušiček, to opravdu ne. Lidé, kteří se na církev dívají z venku, ji posuzují čistě podle lidských měřítek. To je základní chyba. My nejsme orientováni na úspěšnost, na efekt. V poslání církve není rozhodující především zručnost, inteligence či jiné psychologické metody. My věříme, že Bůh je a že On s námi působí. Snažíme se tedy udělat, co je v našich silách,ale výsledek je v rukou Božích.

Chápu, ale copak není kněz rád, když má plný kostel? Čekalo se , že do nich po r. 1989 začne chodit víc lidí…

Před návštěvou papeže Benedikta se u nás hodně psalo o tom, že jsme nejateističtější národ. Papež pak vyslovil radost, že se tyto národy nepotvrdily. Řekl, že zkušenost, kterou tady udělal, ukazuje něco jiného. Přes 30% lidí  se tady hlásí k nějaké křesťanské církvi, ale ti ostatní, to nejsou ateisté.

Jak to?

Všimněte si, že lidé často říkají, že v něco věří, že nad námi něco musí být. Ale nechtějí se nechat spoutávat různými předpisy. Proto nechtějí být v církvi. Církev má své předpisy, zvyklosti a lidé jsou velmi žárliví na svou svobodu. Samozřejmě záleží i na tom, jakou má člověk s církví zkušenost. Zda se třeba setkal s knězem otevřeným, nebo takovým, který si na otevřenost nezvykl. V tomto směru máme zajímavou zkušenost z armády.

Jakou?

V armádě jsou vedle psychologů také naši kaplani. Z průzkumu, na koho se vojáci obracejí častěji, vyšli kaplani vítězně. Vojáci říkali, že k nim mají větší důvěru, protože vědí že kvůli  zpovědnímu tajemství se o jejich problému nedozví někdo jiný.

atd…atd… já jen chtěla podotknout, že i ta dnešní slavnost na Veselí a ta naše před 14dny a celé to naše snažení vést děti k životu z víry, je pouze to, co si myslíme my- rodiče- pro naše děti to nejlepší a zbytek je v rukou Božích…že to tak beru 🙂

A jinak – kromě sušení sena- jsme se s Martínkem na kole projeli do Oder- na zmrzlinu i koncert “Večery u varhan”- kde nám dnes k varhanům hrála i trubka…

Zastávka u "Zvoničky" z 18.st. v Jakubčovicích nad Odrou
"Večery u varhan" v kostele v Odrách
Vychutnávali jsme si u kávy rebarborový koláč s přidanými borůvkami- Evi, škoda, žes nebyla poblíž 🙂
a kochala jsem se dětskou radostí nad koťátky 🙂

Tak tak 🙂 Přeju Vám hezké vykročení do dalšího pracovního týdne a mějte se hezky Kejt

3 odpovědi na “Neděle s vinným kmenem”

 1. ..ahoj,zdravíme a zalizujem se po takové dobrůtce.Včera mi manžel dovezl až z Fulneku rebarboru tak už judnes zpracuju.Hezký den!

 2. Jééé, to je milé, ale Gábi, s tou bedýnkou- já právě ještě nenarazila na ubrousek, který by se mi líbil 🙂
  A moc děkuji za potěšující slova, zahřejí mě u srdce, když je tu najdu 🙂 je to krásné

 3. Jééj, kejti, aj my máme koťátkovské obdobie:))
  Rebarborku som si už zasadila aj ja, tak možno ešte tento rok budeme z nej ochutnávať aj my.
  Ja som sa s bedničkou na náradie toľko piplala, ale tá tvoja jednoducho jednoduchá ma asi viac chytila za srdce:)))
  Toľko podobností dnes tu u teba nachádzam, nie sme my nejaké spriaznené duše vo virtuálnom svete?:))

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *