Kvas

Vítám Vás u nás 🙂

A dobré ráno 🙂

Když jsem dnes poklízela a chystala si krmení pro zvířátka, byla jsem teda překvapená zimou. Králíkům bude potřeba vodu dávat teplou, neb ani já bych se neodvážila napít vody,když je všechno kolem tak studené. Soused škrábal na okně auta nějakou námrazu a já si smutně říkala, tak už je to tady. Potěšily mě však  podzimní kratochvilné vystřihovánky od Vránů.

sluníčko jsem si prostříhala víc...
a dráček těší...

A pak jsem si dala do pořádku zákoutí před verandou:

vypadalo to tam pustě
tak jsem to zasypala kamením...
a použila i šišky...
a přidala i kameny s ubrouskovou technikou

A čtu 🙂 :

…Každý člověk, který se svém srdci nosí vznešený cíl, si vybírá vzory a neustále k těmto vzorům vzhlíží. Své vzory si může vybrat mezi velkými vědci, umělci, vojevůdci; mezi svatými a lidmi modlitby. Vybíráme si je za vzory kvůli jejich osobní hodnotě. Jak ale přišli k té vysoké osobní hodnotě? Všichni bez výjimky v sobě měli určitou hnací sílu: jakési malé “něco”, ukryté v hlubině jejich srdce, o co pečovali a co rozvíjeli, a co jim také umožnilo, s ohledem na osudové určení každého z nich, překonat všechny překážky a vyrovnat se se všemi nezdary; malé “něco” v hlubině jejich srdce, bez čeho by nic nepodnikli a v ničem nepokračovali; bez čeho by byli pouhým stínem sebe sama.  Jak nazvat to “něco” ? Síla? Plamen? Či snad lépe: kousíček kvásku?

V srdci učedníka sv. Benedikta, jež je určeno k tomu, aby zdolalo dlouhou cestu, najdeme tedy rovněž to malé “něco”, jehož prostřednictvím jednoho dne všechno začalo, jehož prostřednictvím všechno každý den začíná znovu. U mnicha je to “něco” božská milost, a nic jiného než milost to ani být nemůže. Tato síla, tento plamen, tento kousek kvasu, jedním slovem- tato milost se nazývá modlitba. Skrze ni jsou všichni naši velcí předchůdci, jsou pro nás vzory. Skrze ni všechno začali; a skrze ni všechno získali.

Plamen,plamen, kousek kvasu: nač hledat obrazná přirovnání pro vyjádření prosté skutečnosti? Ten kousek kvasu, jež podobným způsobem podněcoval všechny ty, kteří nám mohou býti vzory, to byla jednoduše veliká láska k vědě, k umění, dobročinná láska; u těch kteří se oddávají modlitbě, je to velká láska k Bohu.

(O. Jeroným   Umění naslouchat)

z procházky...

A ještě jedno potěšení kromě četby:

sbor Ondrášek z Nového Jičína
Michal Žáček s přáteli
Hradišťan
a nakonec všichni

při benefičním koncertě Sešli se, aby pomohli v Ostravě v Zábřehu 🙂

Bylo to tam krásné a Vám všem přeji pokojný den babího léta, v srdci to “něco”, co nás posouvá dál … a těším se příště Kejt

5 odpovědí na “Kvas”

 1. Milá Kejt,
  děkuji za další várku čtiva k zamyšlení – je to skoro lepší než nedělní kázeň našeho pana faráře .-)
  Hezký nový týden a hodně kreativních nápadů (mimochodem – ten nápad s těmi kamínky a šiškami je super 🙂
  MartinaK

 2. Kejt, zákoutí jsi vytvořila krásné, moc pěkně jsi pustý kout zabydlila:-). Vystřihovánky jsou moc krásné, já mám doma taky pár kousků, ale ještě jsem se neodhodlala do nich pustit:-)

 3. Ahoj Kejt !
  Opět jsi nezklamala se svým zamyšlením, vždycky se trefíš !!!
  A to zákoutí je fakt miloučký, si fakt šikovná defčica…
  Měj se pěkně
  Jaromila

 4. Milá Kejt, nádherný článek a fotografie, jsi skvělá. Ano, mnoho z nás má tento kousek kvasu ukryt v sobě. Říkám mu zvědavost, protože právě to mě ráno “žene” z postele a jsem zvědavá jaká překvapení mi den přinese, koho potkám, s kým si popovídám a hlavně, co se nového naučím a poznám – a zapíšu do své paměti. A pak – když mysl chce, ale tělo nemůže – se k těmto poznatkům vracím a čerpu z nich do dalších dní……
  Kejt, moc hezky jsem si u tebe početla. Děkuji.
  Hezké, radostné dny. Jarmila

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *