Co já a islám?

Vítám Vás u nás 🙂

Mluvila jsem s jedním človíčkem,který mi řekl, že přestal mít rád papeže Františka, protože slyšel, jak v naší televizi říkali, že má rád islám. Znělo mi to  divně,  nedalo mi to a podívala jsem se na stránky Rádia Vatikán, jestli k tomu, co papež řekl,  něco najdu. Našla jsem a četla jsem:

Nelíbí se mi, když se mluví o islámském násilí, protože násilí vidím každý den, i když listuji novinami tady v Itálii: jeden zabije svou snoubenku, jiný tchýni… A jsou to násilníci, kteří jsou pokřtění katolíci! Jsou to katoličtí násilníci…

Kdybych mluvil o islámském násilí, měl bych mluvit také o katolickém násilí. Ne všechni muslimové jsou násilníci a ne všichni katolíci jsou násilníci.

To máte jako s kompotem, ve kterém je všechno. Jde o násilníky, patřící k těmto náboženstvím. Je také pravda, že snad ve všech náboženstvích je vždy malá fundamentalistická skupinka. Funadamentalistická! Alespoň u nás je.

A když fundamentalismus dojde až k vraždě – vraždit je ovšem možné i jazykem – to říká apoštol Jakub, ne já – ale také nožem.

Myslím, že není správné identifikovat islám s násilím. Není to správné a není to pravda!

Vedl jsem dlouhý rozhovor s velkým imámem univerzity al-Azhar a vím, o co jim jde: usilují o mír, o setkání. Nuncius z jedné africké země mi říkal, že v hlavním městě je stále dlouhá fronta do jubilejní svaté brány, je tam stále plno. Někteří přicházejí do zpovědnic, jiní se modlí v lavicích, ale většina pokračuje dál až k oltáři P. Marie – a to jsou muslimové, kteří chtějí slavit Svatý rok. Jsou to bratři.

Když jsem byl ve Středoafrické republice, šel jsem za nimi a imám také vystoupil do papamobilu. Dobré soužití je možné.

Jsou tu však fundamentalitická uskupení.

A já si kladu otázku, kolik je mladých lidí – kolik mladých! – které jsme my, Evropané, ponechali zbavené ideálů, kteří nemají práci, kteří se uchylují k drogám, alkoholu nebo se nechávají naverbovat do fundamentalistických skupin.

Ano, lze říci, že tzv. Isis je islámský stát, který se prezentuje jako násilnický, protože když nám chce ukázat svou identitu, ukazuje nám, jak na libyjském pobřeží podřezává Egypťany nebo podobné jiné věci. Jde ovšem o funadmentalistickou skupinu, která si říká Isis.

Nelze však říkat – myslím, že to není pravdivé ani správné – že islám je teroristický.“

Celý rozhovor najdete zde:

http://www.radiovaticana.cz/clanek.php4?id=24161

a včera v Katolickém týdeníku jsem  četla nejenom toto:

http://www.katyd.cz/clanky/muslimove-ve-francii-na-bohosluzbach.html
ale i článek Odmítněme past nenávisti
Kde k  aktuálnímu dění ve Francii přináší i reakci dvou francouzských kněží žijících v ČR – P. Alaina Cleyssaca z Komunity Chemin Neufa a trapisty Doma Samuela Laurase.

Co já a islám? Nebojím se modlitby…a souhlasím s papežem…od jiného kněze jsem slyšela myšlenku, že na vrcholu kopce je stejný Bůh, jen my jsme pod kopcem a nahoru se škrábem z různých stran.

Odpověď najdu za jedním stolem, na kterém se odehrává všechno.

DSCF1575

 

🙂

Mějte se hezky!

Těším se příště Kejt

p.s. krásně kvetou hortenzie

DSCF1407

DSCF1413

DSCF1414

DSCF1415

 

Jedna odpověď na “Co já a islám?”

  1. Kejt, kéž bychom takovéto otázky vůbec nemuseli řešit, viď….
    užívej léta, Pavel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *